Nie ma chyba turysty, który by się nie zatrzymał i nie zadumał nad widokiem klasztoru Zwiastowania NMP. To niewątpliwa wizytówka i najbardziej rozpoznawalny obiekt Supraśla. Piękny o każdej porze dnia i roku.

 

Strzeliste wieże górują nad miastem, nadając mu niezwykłego duchowego wymiaru. Widoczny właściwie z większości punktów miasteczka, jest jak azymut czy swoista latarnia dla zbłąkanych – wskazując drogę powrotną. Można się zastanawiać, czy to właśnie klasztor nie jest prawdziwym sercem Supraśla. To tu przecież zaczęło ono bić po raz pierwszy w nowożytnej historii tego miejsca.

Zespół klasztorny pokazywany jest na niezliczonych widokówkach i zdjęciach z Supraśla. W 2011 roku został uznany przez National Geographic  za 7 Cud Polski. Jego architektura to zadziwiające spotkanie dwóch światów: Wschodu i Zachodu.

Cerkiew zbudowana w kształcie prostokątnego czworoboku, z czterema basztami obronnymi i kopułą wspartą na czterech filarach – to charakterystyczny układ wschodni. Jednak gotyckie wpływy widoczne w oknach i sklepieniach, oraz późniejsze barokowe uzupełnienia – to już architektoniczny język znany Zachodowi. Wszystko zaś pełne harmonii i spójności. Zniszczoną podczas wojny cerkiew odbudowano w latach 80-90 XX wieku. Niestety przepadł na zawsze barokowy ikonostas  z połowy XVII wieku, wykonany przez gdańskich snycerzy.

Turyści tłumnie odwiedzają interaktywne Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwaktóre mieszczą się w klasztornym Pałacu Opatów. Przy klasztorze działa też Akademia Supraska, zajmująca się upowszechnianiem wiedzy o bogactwie prawosławnej wiary, duchowości, tradycji i kultury. Organizuje warsztaty, konferencje, koncerty i wystawy. Akademia dysponuje własną bazą noclegową. Turyści mogą więc zarezerwować pobyt w Domu Pielgrzyma w jednym z 36 pokoi o różnym standardzie. Pomyślcie…nocleg w klasztorze! 🙂

Zapraszam Was w podroż po dziejach tego niezwykłego obiektu: Dawno, dawno temu…Jak to się wszystko zaczęło?

zespol-klasztorny-w-supraslu