O mnie

 

Nazywam się Ewelina Lewkowicz-Żmojda, jestem supraślanką. Z urodzenia i wyboru. Rozum wskazywał mi różne inne miejsca do życia, piękne i pełne perspektyw. Serce jednak wybrało, jak chciało. Po kilku latach spędzonych z dala od rodzinnego miasteczka, postanowiłam do niego powrócić.

Baśniowy Supraśl (początkowo tylko jako profil na Facebooku) powstał w grudniu 2014 roku, czyli w 2024 liczy sobie już 10 lat!  Udało się w tym czasie zgromadzić zaangażowaną społeczność, która jest najlepszym dowodem, że Supraśl potrafi rozkochać w sobie nie tylko mieszkańców, ale także wielu innych ludzi – nawet tych z odległych krańców świata.

Kocham fotografię, równie mocno lubię pisać (więcej o tym na innych moich stronach: Inca Photo oraz  Między słowami). Blog Baśniowy Supraśl to połączenie kilku pasji: do Supraśla, fotografii, pisania i dzielenia się spostrzeżeniami z innymi. Nie jestem przewodnikiem turystycznym, dlatego nie obiecuję tu kompendium wiedzy o Supraślu. Jeżeli gdzieś w informacjach znajdziecie błąd, to po prostu o tym mi napiszcie: listy@basniowysuprasl.pl.

Na stronie pokazuję nie tylko miejsca „oficjalne” (Zabytki), ale także trochę miejscówek (Miejscówki), które trudno znaleźć w klasycznych przewodnikach. Oprowadzam Was po Supraślu bardzo subiektywnie. Portretuję ludzi (Ludzie) którzy nie zawsze grają pierwsze skrzypce i są na okładkach. Czasami jest to po prostu turysta, którego pytam o Supraśl. Są tu też krótkie relacje z niespiesznych spacerów z aparatem (Spacer z aparatem), podczas których staram się mieć otwartą głowę na to, co widzę. Koniecznie zajrzyjcie do wspomnień z wakacji spędzanych w Supraślu, spisanych przez człowieka, który od lat mieszka w Kanadzie, a pamięta wszystko ze szczegółami. Nimi właśnie podzielił się Adam Banach: wpierw ze mną, a teraz z Wami (Pamiętnik z wakacji).

Zapraszam serdecznie do śledzenia profilu Baśniowy Supraśl na Facebooku oraz Istagramie.

Oczywiście oprócz obserwowania Baśniowego Supraśla wirtualnie, szczególnie mocno zachęcam Was do przyjazdu, choć na parę dni. Możecie potem wysłać mi relację, z chęcią przeczytam!

 

Przesyłam wszystkim baśniowe pozdrowienia!

Opracowując teksty o historii i zabytkach Supraśla, korzystałam z następujących źródeł:

W supraskim i balsthalowskim garncu…R.Dobrowolski (red.), Supraśl 2014.

M. Zalewski, Dawny Supraśl, Warszawa-Supraśl, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Stowarzyszenie Collegium Suprasliense, 2006.

S. Łajewska-Szypluk, Supraśl. Pałac Buchholtózów – siedziba Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera, Warszawa, Wydawnictwo Hartigrama, 2009.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Przyroda-Kultura-Historia. Informator turystyczny, Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej „Wielki Las” (oprac.), Supraśl 2013.

www.dworypogranicza.pl

www.ciekawepodlasie.pl