Krajobraz Puszczy Knyszyńskiej swoją rzeźbę zawdzięcza w głównej mierze lodowcowi, którego topniejące wody ukształtowały liczne doliny. Pamiątką pobytu lodowca jest malowniczy ciąg wzgórz zwany Wałem Świętojańskim, z których najwyższa jest Góra Kopna ze swoimi 211 metrami. Na jej szczycie zlokalizowano wieżę widokową. Warto tam się wybrać!
W paśmie Wzgórz Świętojańskich oprócz Góry Kopnej, znajdują się też takie wzniesienia jak Góra Św. Jana (209 m) oraz Góra Św. Anny (202 m).
Wycieczka na wieżę widokową to pomysł na romantyczny wieczór przy zachodzie Słońca czy po prostu miłą eskapadę w plener.
Jak dojechać z Supraśla?
Można wybrać się samochodem albo rowerem, choć z tym drugim może być dosłownie „pod górkę” w pewnym momencie. Jadąc ulicą Cieliczańską, trzeba skierować się w kierunku miejscowości Cieliczanka. Za nią dalej lasem ciągle prosto, jak leci droga – czekają nas ładne widoki, zwłaszcza przy mijanym moście na rzece Płoska. Musimy dojechać do wsi Kołodno i tam skręcić w dróżkę po lewej stronie. Każdy miejscowy wskaże odpowiedni kierunek, warto pytać, by nie zabłądzić.
Zalesiona dróżka prowadzi do 2-piętrowej wieży widokowej. Na tej krótkiej trasie miniemy krzyż i głaz z napisem: „90-ciu w 1863 r. dało życie za Polskę”, który podtrzymuje legendę, jakoby na Górze Św. Anny w zbiorowej mogile pochowano 90 powstańców styczniowych.
Z wieży widokowej możemy podziwiać rozległą puszczańską panoramę z widokiem na dolinę rzeki Płoska.
Piękny przykład odrestaurowanego domu w ludowym stylu we wsi Kołodno.
Po skręcie w lewo udajemy się w kierunku góry tą oto świeżką. Dalej droga stanie się zalesiona.
Panorama z wieży widokowej.
Warto stąd podziwiać zachód Słońca.
Droga powrotna dostarczy także niezapomnianych widoków!
0 Komentarzy