Muzeum Ikon to absolutne „must visit” dla wszystkich gości przebywających pierwszy raz w Supraślu. Drugi czy trzeci raz także nie zaszkodzi! Jeśli na hasło – muzeum – reagujecie odruchowo ziewaniem, to w przypadku Muzeum Ikon absolutnie nie ma powodów do obaw.
W Muzeum Ikon zadbano o to, by odwiedzający zostali wprowadzeni w klimat duchowej rzeczywistości prawosławia. Pomaga w tym interaktywny charakter muzeum, na każdym kroku intrygujący i zachwycający gości. Warto zwrócić uwagę na pomysłowość w eksponowaniu sztuki sakralnej prawosławia. Światło, dźwięk, chóralne śpiewy, filmy poruszają zmysły i pomagają chłonąć duchową atmosferę. W bogatym zbiorze znajduje się około 1300 ikon z XVIII, XIX i XX wieku. Zobaczymy tu także przedmioty sakralne i unikatowe XVI-wieczne freski o bizantyjskim charakterze, ocalałe ze zburzonej w czasie wojny cerkwi. Przedstawiały świętych oraz sceny z życia Chrystusa i Marii. Przetrwały tylko fragmenty.
Na 500 metrach kwadratowych i 4 kondygnacjach, odwiedzający przechodzą przez pustelniczą pieczarę, celę mnicha piszącego ikonę (tak, ikony się pisze!) , trafiają z cerkwi do wiejskiej chaty z domowym ołtarzykiem. Najważniejsze w tym muzeum są ikony, a nowoczesny sposób ich ekspozycji ułatwia zrozumienie znaczenia ikony w kulturze prawosławia. Ikona bowiem „urealnia” boskość, przybliża człowieka do Boga, pomaga mu w kontakcie ze Stwórcą.
Muzeum jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
0 Komentarzy