Wyobrażacie sobie mieszkać w domu, o którym piszą wszystkie przewodniki, a nawet Wikipedia?:)  Tak się dzieje w przypadku Domu Ogrodnika, który powstał w II połowie XVIII wieku.

 

Jak sama nazwa wskazuje, ten zabytkowy dom przy ulicy Konarskiego pierwotnie zamieszkiwali ogrodnicy pracujący w ogrodach klasztornych. Nazywany jest też Starą Karczmą, bo koleje losu zmieniły jego przeznaczenie na karczmę. Następnie po I wojnie światowej przekształcono go w pocztę. Stąd trzecia nazwa: Stara Poczta.

Od 1956 roku funkcjonuje jako dom mieszkalny. Nazywamy go w Supraślu zamiennie: Domem Ogrodnika, rzadziej Starą Pocztą czy Starą Karczmą.

Duży, dostojny dom położony jest na samym zakręcie ulicy Konarskiego. Mijając Dom Ogrodnika z którejkolwiek strony, nie sposób na nim nie zawiesić oka choćby przez chwilę. Miłośnicy okiennic i domów z ogrodami tym bardziej będą chcieli się przy nim zatrzymać.

Dach polski łamany, kryty gontem. Podmurówka i drewniana zabudowa. Te elementy, położenie i historia czynią z niego niezwykle wdzięczny i fotogeniczny obiekt.

A tuż za Domem Ogrodnika czeka na spacerowiczów zejście schodami na Bulwary Wiktora Wołkowa.

dom-ogrodnika-suprasl